Liczba postów : 277 Poparcie : 397 Join date : 29/03/2013 Skąd : Gubin/lubuskie
Temat: Manual Rewolucyjny Pią Sie 09, 2013 8:02 am
Revolution: An Instruction Manual:
niestety jest po angielsku, nie polecam automatycznego tlumacza bo jest beznadziejny. Opracowuje wlasnie Polska wersje przedstawionych w nim paradygmatow. Jak skoncze to zarzuce w tym watku.
Kacper Rebel Pospolite Ruszenie
Liczba postów : 277 Poparcie : 397 Join date : 29/03/2013 Skąd : Gubin/lubuskie
Temat: Rewolucja jest ostatecznoscia! Pią Sie 09, 2013 8:55 am
Na podstawie obserwacji historii poszczegolnych rebeli na swiecie, mozemy okreslic powtarzajace sie wzorce, cechujace ten sposob zmiany rzadzow. Warto sie przyjrzec temu jak one przebiegaly, jaki mialy final, czy po udanej rewolucji rzeczywiscie nastepuje poprawa bytu spoleczenstwa.
Rewolucja zawsze powinna byc traktowana jako rozwiazanie ostateczne. Jezeli mozliwy jest inny sposob zmiany wladzy, nalezy go wykorzystac. Przemawiaja za tym nastepujace przeslanki:
nie da sie przeidziec wyniku rebeli, moze sie udac, ale tez moze nie wyjsc. w tym drugim przypadku, ludzie stojacy za rozruchami narazeni sa na represje ze strony wladzy, ktora probowali obalic. System zostaje uszczelniony i wzmocniony, luki mogace byc wykorzystane przy pierwszej probie, zostana usuniete i kolejny raz bedzie trudniejszy.
rewolucja, zamieszki i niepokoje spoleczne oslabiaja panstwo, powoduja chaos oraz paraliz organizacyjny. Wiele z podstawowych funkcji panstwa zostaje zawieszonych, pozostawiajac obywateli samym sobie
nawet jezeli rewolucja odnosi sukces, nie gwarantuje to jeszcze ze nowy lad bedzie lepszy od poprzedniego
mozna przyjac za pewnik, ze choc celem rebelii jest poprawa warunkow bytu spoleczenstwa, newet jezeli uda sie to osiagnac, to w poczatkowym okresie sytuacja na pewno sie pogorszy. Dotknie to najbardziej najslabsze jednostki - ludzi biednych.
ten kto nadaje sie na rewolucjoniste, nie koniecznie nadaje sie do rzadzenia. W obu przypadkach potrzebne sa zupelnie inne cechy.
nie sposob przewidziec kto obejmie ladze po przewrocie, najczesciej scieraja sie w walce o wladze te sam srodowiska, ktore szly w jednym szeregu obalac wladze.
szkodzi wizerunkowi kraju na arenie miedzynarodowej, jak i zwieksza ryzyko agresji z zewnatrz
Dlatego rewolucja powinna byc zawsze ostatecznoscia, siegamy po ostateczne srodki dopiero kiedy nie ma innego sposobu na zmiane wladzy!
.
Kiedy w takim razie jest ona konieczna?
Rewolucja staje sie koniecznoscia gdy spelnione sa w wiekszosci nastepujace kryteria:
aktualny system nie nadaje sie do zreformowania w inny sposob
jest wyraznie szkodliwy dla obywateli
jest niewydolny, przez co i tak na dluzsza mete musi sie zalamac
wladza boi sie narodu, w obywatelu widzi wroga
jest niemoralny, krzywdzacy dla znacznych grup spolecznych
wola obywateli jest ignorowana, podejmowane sa decyzje na ktore nie ma przyzwolenia spolecznego
rzad wzmacnia sily porzadkowe i rozbudowuje aparat silowy panstwa
wiodace media nie pelnia roli kontrolujacej wladze, lecz rozposcieraja nad nia parasol ochronny
Kacper Rebel Pospolite Ruszenie
Liczba postów : 277 Poparcie : 397 Join date : 29/03/2013 Skąd : Gubin/lubuskie
Temat: Paradygmat swiadomej rewolucji Pią Sie 09, 2013 9:01 am
Najpierw pomysl zanim cos zrobisz.
definicja wspolnego interesu
Nalezy zjednoczyc maksymalnie wiele srodowisk, a by je zjednoczyc wizja musi byc prosta. Okreslic wspolny cel, unikac tematow ktore dziela. Unifikacja jest konieczna, kazdy musi sie przylaczyc do walki, chocby tylko tymczasowo, jezeli cel ma byc osiagniety.
przejrzysta wizja celu
Do czego zmierzamy; czym zamierzamy zastapic obecny system. Pamietac trzeba ze utopie zwykle koncza sie tragicznie. Okres rewolucji nie jest czas na przebudowe systemu. Dopracowywanie szczegolow jest nieproduktywne, potrzebna jest raczej szeroka , abstrakcyjna wizja, oparta na zasadach moralnych, pryncypiach.
Nie musi to byc jeden system -lepiej jest stworzyc warunki by rozne systemy mogly koegzystowac obok siebi.
plan dzialania
strategia Strategia definiuje dlugofalowy cel przewrotu. Sposob jego osiagniecia oraz uzyte srodki. Zakladajac ze to panstwo posiada monopol na uzycie sily, ze zgledu na rozbudowany aparat silowy, bledem byloby dazyc do otwartej konfrontacji. Tlum demonstrantow ma niewielkie szanse w zderzeniu z uzbrojonymi i wyszkolonymi jednostkami. Wybor drogi silowej wiaze sie ze stratami po obu stronach i proktycznie gwarantuje porazke calego przedsiewziecia. Zamiast przemocy nalezy wiec stosowac zasady wojny niesymatrycznej, kiedy przeciwnik jest duzo silniejszy. Nalezy go najpierw oslabic, wykorzystujac jego slabe strony, np brak elastycznosci, czy szybkosci reakcji.